Škoda Octavia Tour

V roce 1996 vyvrcholila snaha koncernu Volkswagen o rozšíření nabídky Mladoboleslavské Škodovky, o zlepšení kvality výrobků představením Octavie. Bylo to první koncernové auto využívající jednotné platformy (později byl na ní postaven VW Golf IV, Audi A3 a Seat Toledo). Pro továrnu nově představené auto, od základu vyvinuté a využívající nových technologií německého koncernu, znamenalo zásadní rozšíření výroby a výzvu k dobytí náročných trhů západní Evropy, což znamenalo přesvědčit tamější zákazníky o slušné kvalitě zpracování i použitých materiálů.

  

Octavia je zástupce nižší střední třídy a nabízí obrovský kufr, přesto ji neminula ostrá kritika českých médií, kterým se nelíbilo místo pro nohy zadních cestujících a přístrojová deska, její příliš jednoduchý tvar a nepříliš přesvědčivá kvalita použitých plastů, nehodící se k vlajkové lodi značky. Naopak jízdní vlastnosti a užitná hodnota jakož i robustnost karosérie a pasivní bezpečnost sbíraly kladné body u nás i v zahraničí, kde se o kvalitách nových Škodovek přesvědčovalo stále více lidí. Octavia drtila konkurenci velkostí zavazadlového prostoru, místem pro cestující na předních sedadlech, zato vzadu bylo pro kolena místa podprůměrně, dokonce méně než v o třídu menší Felicii.

  

Na kritiku Škoda zareagovalo poměrně pružně a v roce 1998, v roce, kdy byla uvedena netrpělivě očekávané combi verze, a změnila palubní desku (původní je stále montována do nejlevnějších Octavií LX, později Classic), podle některých se nová vyznačuje německou strohostí, ale o ůčelnosti a kvalitě materiálu i zpracování nemohlo být pochyb. Prostor pro nohy byl vzadu zvětšen větším vykrojením předních sedadel.

Nabídka výbavy se potěšitelně rozrůstala a v ničem nezaostávala za zahraničními vozy. K elektrickému stahování okýnek, airbagům, ABS, litým kolům, klimatizaci přibyla dokonce automatická čtyřrychlostní převodovka a verze s pohonem všech čtyř kol (nejprve u combi, později i liftback). Vrchol luxusu představovala verze Laurin & Klement s interiérem čalouněným světlou kůží a obkladovými lištami v imitaci dřeva. Dokonce se omezeně vyráběla Octavia Laurin & Klement Long s o 8 cm delším rozvorem a širším B sloupkem, která byla určena pro vládní činitele a vysoce postavené úředníky.

  

Motory sice vysloveně nepatřily ke špičce bohaté palety, kterou koncern Volkswagen disponoval, ale nabídka ověřených a kvalitních motorů byla bohatá a vybrat si mohl doslova každý, od benzínových 1,6 MPI, 2,0 a 1,8 T (nahradil původně montovanou nepřeplňovanou verzi 1,8) po dieselové 1,9 SDI a přeplňované 1,9 TDI v různých výkonových verzích.

Na základě liftbacku byla postavena závodní verze Octavia Kit Car (1998), která vystřídala na poli mezinárodního mistrovství světa v rallye Felicii a ve své třídě navázala na úspěchy její i Favoritů. Od roku 1999 je Škoda Motosport členem vrcholné prestižní kategorie MS se čtyřkolkou Octavia WRC, jenž po čtyřech letech vystřídala Fabia WRC.

V roce 2000, tedy zhruba v polovině plánované životnosti modelu došlo k částečné modernizaci. Faceliftem prošly nárazníky, přísně pravoúhlý tvar předních světlometů se změnil na lichoběžníkový a zadních světel s briliantovým efektem, které mělo combi od začátku uvedení, se dočkal i základní liftback. Omlazena byla nabídka výbavy zahrnující i několik variant koženého čalounění. Prostor pro nohy na zadních sedadlech byl zvětšen asi o tři centimetry použitím předních sedadel jiné konstrukce. Stupně výbavy se nyní neoznačují jako dosud písmeny (LX, GLX, SLX), nýbrž mají slovní pojmenování Classic, Ambiante, Elegance.

  

Změny Octavii jen prospěly a a její prodej rostl nejen u nás, ale i v zahraničí, především v Německu a i konzervativní Britové zapomněli na vtipy o škodovkách a odtaji pravidelně řadí na přední místa v různých anketách spokojenosti s vlastními auty. I anglická a maďarská policie si pořídila několik Octavií RS.

  

Oblíbenost sportovních verzí odvozených od sériových aut vedla ke vzniku Octavie RS (rallye sport) s motorem 1,8 T vyladěným na 132 kW (2000, nejprve liftbach. Později i combi).

  

Octavia sice již není tak cenově výhodná jako zpočátku své „kariéry“, pořád ale nabízí oproti konkurenci něco navíc (robustnost, kvalitní interiér, obrovský kufr). O povedenosti tohoto typu hovoří nejlépe fakt, že se i po uvedení nové generace (2004) stará vyrábí a dobře prodává, jen byl k jejímu jménu přidán přídomek Tour. Přestaly se nabízet speciální verze jako 4x4 a RS, na výběr již nejsou tři úrovně výbavy, nýbrž jen jedna základní k níž lze dokupovat jednotlivé prvky výbavy.

Díky velké oblibě RS na řeckém trhu, je v nabídce řeckého importéra od roku 2006 model Octavia Tour GT a Octavia Tour combi GT. Modely vycházejí technicky i vizuálně z verze RS, ale motor 1,8T je vyladěn na malinko větší výkon: 142 kW při 5300 ot./min, 276 Nm při 5020 ot./min , maximální rychlost udává výrobce 220 km/h a akceleraci z 0 na 100 km/h za 7,6 s, kombinovaná spotřeba 8l / 100 km, motor splňuje normu EU4.

Octavia Tour   Technické údaje   Rozměry   Fakta


 
 
  na začátek stránky  

Poslední úprava: 21. 12. 2010 TOPlist
© Pavel PS 2005 - 2022