Škoda Octavia

V druhé polovin roku 2004 nadešel čas představení nové generace velice úspěšné Octavie, stalo se tak po mnoho spekulacích v médiích o vzhledu nového vozu. Skutečnost všechny překvapila, zvěsti o šípové kapotě se ukázaly jako pravdivé a nové auto už nepůsobí německy stroze, ale jeho design vyzařuje robustností, elegancí i dravou dynamikou (ostatně dostala první cenu v italské soutěži v automobilovém designu). I interiér, vzhledově navazující na předchozí generaci, je líbivě zpracován, přičemž neztratil ani kvalitě ani účelnosti. Obrovský kufr o pár litříků ještě povyrostl a díky většímu rozvoru se zvětšil i prostor pro nohy vzadu sedících osob.

  

Octavia získala v italské desingové soutěži první cenu v kategorii automobilový desing. Pro svoje vnější i vnitřní rozměry je Octavia řazena spíše do střední tříd, což škodovka komentuje jen úsměvem, protože je to plně v souladu s jejím plánem vyrábět auta vždy na samé horní okraji třídy.

  

Nabízená technika i motory jsou již to nejmodernější, čím koncern Volkswagen disponuje. Mimo jiné to čítá bohatou nabídku zážehových motorů od 1,4 a 1,6 MPI, nové 1,6 FSI po špičkový 2,0 FSI s přímým vstřikem paliva i vznětových motorů od 1,9 TDI PD (čerpadlo – tryska) po nejnovější 2,0 TDI PD a špičkové jízdní vlastnosti podpořené zadní víceprvkovou zadní nápravou. K výbavě patří mj. dvojtónová klimatizace, ESP, 6 airbagů atd…

  

V následujícím roce bylo představena Octavia combi a rok po uvedení liftbacku spatřilo světlo světa sportovní provedení Octavia RS v obou karosářských verzích.

  

počátkem roku 2007 se rozeběhla výroba lehce upraveých Octavíí i v továrně v Číně pro tamnější trh (např. upravené pérování a sedadla, více chrómu). Na přelomu září a října 2006 byla v Paříži představena nová verze Octavie - po již několik let se nevyrábějící Felicii Fun druhé auto pro volný čas – Octavia Scout. Prodej má začít v březnu 2007. Inspirací pravděpodobně bylo koncernové Audi All Road. Auto má karoserii kombi, nové mohutnější nárazníky, plastové nástavce prahů a lemy blatníků, nejdůležitější je pohon všech kol (jako u verze 4x4 Haldex spojka) a o 40 mm (oproti Octavii 4x4 o 16 mm) větší světlá výška.

  

Octavia   Technické údaje   Rozměry   Fakta


 
 
  na začátek stránky  

Poslední úprava: 21. 12. 2010 TOPlist
© Pavel PS 2005 - 2022