Škoda Fabia

Nová generace velice rozšířené spolehlivé Fabie přichází na jaře 2007 – pro začátek pouze v karosářské verzi hatchback, combi a sedan se budou nějakou dobu ještě vyrábět v o generaci starší podobě. I když toto není úplně přesné vyjádření, nová Fabia totiž používá osvědčenou modifikovanou techniku své předchůdkyně. Ano je to tak, nová generace není, jak jsme u koncernu byli léta zvyklí, postavená na nové podlahové plošině, ale využívá platformu Fabie představené v roce 1999. K tomuto řešení jistě vedení továrny sáhlo z důvodu snahy ušetřit při vývoji nového auta. Zdá se to jako krok špatným směrem? Jízdní vlastnosti Fabie první generace byly díky pevné karosérii více než jisté, ve své třídě suveréně nejlepší a za celou dobu se konkurenci nepovedlo tuto kladnou vlastnost českého auto překonat. Proto nebylo nutné vyvíjet novou platformu a jízdní vlastnosti nové fabie jsou stále nadprůměrné, s tužší pérováním a minimálními bočními náklony v zatáčkách.

  

Zdá se tedy, že největší změnou prošly vnější tvary karosérie a interiér. Fabia znatelně povyrostla do výšky, díky čemuž se stala prostornější a disponuje větším zavazadlovým prostorem. Přední část jakoby z oka vypadla staršímu Roomsteru (tuto unifikaci modelů by mohl závidět škodovce i Peugeot). I interiér působí svěžejším dojmem, není již tedy tak strohý, jak bylo vyčítáno první generaci. Naštěstí jeho funkčnost, kvalita použitých materiálů i slícování dílů zůstalo na vysoké úrovni, jak jsme byli zvyklí.

  

Podtženo sečteno, nová Fabia působí více sebevědomě, nápaditěji ale pořád seriózně, i když si mnozí příznivci museli zvyknout na jiný designový styl exteriéru i interiéru (u Roomsteru jako nového modelu tato menší decentnost tolik nevadila). Co se týče ovládání vozu, řidič si může být jistý přesností a díky elektrohydraulickému posilovači lehkostí řízení, přesností řazení a možností výběru z několika koncernových motorů. Fabii lze pořídit v jedné z pěti stupňů výbavy. A aby nebylo překvapení málo, Fabii lze mít po náběhu výroby, i se střechou v jíné barvě (bílá).

  

Na autosalonu IAA ve Frankfurtu nad Mohanem v říjnu 2007 byla veřejnosti poprvé představena kombi verze nové Fabie, prodej začne asi zkraje příštího roku. Nabízí o hodný kus větší prostor pro zavazadla. Další novinkou jsou ekologické modely Fabia GreenLine a Fabia Combi GreenLine s emisemi CO2 maximálně 110 g/km, čehož bylo dosaženo optimalizací řídící jednotky motoru 1,4 TDI PD DPF/59 kW a převodovky s delšími převodovými stupni, pneumatikami se sníženým odporem, aerodynamickými úpravami karosérie i snížením hmotnosti.

Fabia07   Technické údaje   Rozměry   Fakta


 
 
  na začátek stránky  

Poslední úprava: 21. 12. 2010 TOPlist
© Pavel PS 2005 - 2022